Aperture

Aperture 3.6

Profesjonalny program do edycji cyfrowych negatywów RAW

Zalety

  • Wygodny interfejs
  • Zaawansowane opcje edycji

Wady

  • Aby poddać zdjęcia edycji w innym programie trzeba je najpierw wyeksportować
  • Bardzo zasobożerny

Doskonały
9

Apple Aperture wymaga rejestracji. Kod wersji próbnej można otrzymać po kliknięciu "Wypróbuj bezpłatnie" na tej stronie: Rejestracja Apple Aperture.

Apple Aperture to program do zarządzania zdjęciami w formacie RAW. Nowa wersja oferuje jeszcze bardziej zaawansowane narzędzia do obróbki cyfrowych negatywów. Apple Aperture to w pełni wyposażona profesjonalna ciemnia, niezbędna zaawansowanym fotografom.

Apple Aperture pozwala na bardzo przyjemną pracę nawet z bardzo dużymi ilościami plików RAW. Można je wyświetlać w różnych konfiguracjach i porównywać. Dostępna jest także lupa pozwalająca podejrzeć detale w powiększeniu. Zdjęcia można oceniać i katalogować według wybranych kategorii. Dostępne są funkcje Faces (rozpoznawanie twarzy) i Places (odczytywanie danych GPS zdjęcia) znane. W trakcie testów odnieśliśmy wrażenie, że rozpoznawanie twarzy działa gorzej niż w przypadku tej samej funkcji w programie iPhoto.

Podstawową zaletą Apple Aperture 3 jest możliwość kompleksowej edycji zaimportowanych obrazów. Do dyspozycji mamy inteligentne pędzle, które umożliwiają ingerencję w określony obszar zdjęcia. Dzięki nim można miejscowo zmieniać ekspozycję, nasycenie kolorów, a także cienie. Znacznie przyspiesza to pracę i minimalizuje konieczność korzystania z bardziej zaawansowanych programów do edycji.

Praca z Apple Aperture nie sprawia problemów nawet początkującym. Program umiejętnie łączy zaawansowane funkcje i efektowne nowinki, jak rozpoznawanie twarzy. Niestety Aperture 3 jest bardzo zasobożerny i na słabszych maszynach działa powoli.

Apple Aperture znacząco usprawnia pracę z dużą ilością plików RAW. Niestety możliwościami i funkcjonalnością ustępuje, choć nieznacznie, Adobe Photoshop Lightroom.

Aperture obsługuje następujące formaty

.ARW, .CR2, .CRW, .NEF, .RAF, .SRW, .TIF, .OLY, .DNG(1), JPEG, GIF, TIFF, PNG, PDF, PSD(2)

Aperture

Download

Aperture 3.6

Opinie użytkowników o Aperture